50 Views

Szkło weneckie murano biżuteria

Lustro.

Trudno wyobrazić sobie współczesny dom, w którym nie ma elementów wykonanych ze szkła. Niezależnie czy mamy na myśli zwykłe szkło w oknach czy lustro powieszone na ścianie w łazience – szkło otacza nas, czyni pomieszczenia bardziej funkcjonalnymi i piękniejszymi.
Przed wiekami technologia otrzymywania szkła była skomplikowana i kosztowna, stąd szkło dostępne było wyłącznie dla ludzi zamożnych. Kolorowe szkło ołowiane umieszczano w gotyckich oknach witrażowych albo wykonywano z niego bardzo cenne naczynia, głównie kielichy. Powszechne zastosowanie szkła kryształowego zawdzięczamy budowlańcom z kresu renesansu. To właśnie wówczas zaczęto projektować budowle z przestronnymi oknami zaopatrzonymi w duże tafle przezroczystego, niekolorowego szkła.
Obecnie szkła wokół nas jest znacznie więcej. To nie tylko okna z ogromnymi taflami, ale również szklane panele ścienne i ogromna ilość szkła użytkowego. Lustro jest elementem zdobniczym każdego domu, ale to także niezbędny przedmiot codziennego użytku – zarówno to duże zastępujące ścianę czy drzwi w szafie w sypialni, jak i miniaturowe noszone w damskiej torebce.

Pozostałe artykuły o tej samej tematyce online:

About the author:
Has 163 Articles

RELATED ARTICLES

Back to Top